top of page

užsiėmimų sąrašas

laboratoriniai užsiėmimai

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~1 val.

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: 10 eur/asm.

Bendradarbiaudami su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija rengiame  praktinius-demonstracinius užsiėmimas cheminės taršos tema – apie gyvenamosios ir darbo aplinkos, vandens, ne maisto produktų (taros, pakuočių, skirtų sąlyčiui su maistu, vienkartinių indų ir pan.) cheminius tyrimus. 
 

Cheminių tyrimų laboratorijos specialistai mokiniams pademonstruos, kaip atvežama tiriamoji medžiaga (vanduo, oras, įvairios taros bei pakuotės), kaip medžiagos paruošiamos tyrimui, kaip vyksta tyrimo procesas ir vertinami tyrimo rezultatai. Mokiniai sužinos, kokių cheminių elementų ieškoma tiriamame ore, vandenyje, pakuotėse, kokią reikšmę sveikatai turi aplinkoje ir buityje aptinkamos cheminės medžiagos.
 

Specialistai mokiniams paaiškins apie pakuočių ženklinimą, ką reiškia įvairūs simboliai etiketėse; kokios pakuotės yra saugios: kokie yra ES patvirtinti pakuočių reikalavimų bei ką perkame iš internetinių parduotuvių (Aliexpress, Wish, eBay).
 

Kalbėsime apie aplinkos (vandens, oro) taršą bei jos poveikį žmogaus organizmui. Laboratorijos darbuotojai pademonstruos, kaip tiriamas vanduo iš upių, ežerų, kitų vandens telkinių, kalbėsime apie baseinų priežiūrai naudojamas chemines medžiagas.
 

Mokiniai taip pat bus mokomi, kaip saugiai elgtis su kasdienėje aplinkoje esančiomis cheminėmis medžiagomis (aerozoliais, kvapikliais, kūno purškikliais, aromatinėmis žvakėmis ir pan.).
 

Pamokoje taip pat bus kalbama apie geriamąjį vandenį bei gėrimus su saldikliais, dažikliais. Aiškinsimės, koks jų poveikis žmogaus organizmui. Gyvai stebėsime, kaip tiriamas, kaip valomas vanduo, kokios yra nitritų, nitratų normos. Sužinosime, kokie cheminiai elementai randami saldintuose gėrimuose (Coca cola, Pepsi, gira ir pan.), kokie pavojingi junginiai susidaro iš cukrų, sintetinių rūgščių, angliarūgštės. 
 

Užsiėmime „Oras-vanduo-žemė“ mokiniai įgis praktinių žinių, pritaikomų artimoje aplinkoje. 

Oras - Vanduo - Žemė

Detale-AVL9okREDGTZxPXO copy.png

Mikrobų pasaulyje

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~1 val.

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: 10 eur/asm.

Bendradarbiaudami su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija rengiame praktinius užsiėmimus mikrobiologinių tyrimų tema. Mikrobiologinių tyrimų specialistai demonstruos, kaip atrodo bakterijos, sutinkamos kiekvieną dieną ant rankų, stalų, bendro naudojimo daiktų. Nors paprasta akimi jos nematomos, tačiau daro svarbią įtaką mūsų sveikatai. Laboratorijos darbuotojai papasakos, kaip atsiranda virusai, kaip jie plinta.

Vaikai sužinos apie juos supančius mikroorganizmus, pamatys, kaip atrodo išdidintas bakterijomis ir mikrobais užterštų paviršių vaizdas per mikroskopą, įsitikins, kiek daug mikroorganizmų gyvena ant nešvarių rankų. Vaikams bus demonstruojaos mitybos terpės, kuriose kultivuojami nuo vaikų rankų bei mokykloje esančių baldų paimti ir ištirti mėginiai, jie patys galės pabandyti paimti mėginius nuo rankų ir asmeninių daiktų.

Specialistai papasakos, kokių taisyklių reikia laikytis siekiant išvengti mus supančių mikroorganizmų daromos žalos, kaip raguoti į virusų protrūkius.

Detale-AQE1wkbjDvtMlPN0 copy.png

Mano išmanieji draugai

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~1 val.

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: 10 eur/asm.

Bendradarbiaudami su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija bei jaunųjų fizikų ir informacinių technologijų studijų programų dalyviais rengiame fizikiniais tyrimais bei bandymais paremtą edukacinę pamoką  „Mano išmanieji draugai“. 

Jos tikslas – išaiškinti elektros prietaisų veikimo principus, buityje naudojamų įrenginių saugumą, ekonomiškumą, mobiliojo ryšio sklaidos poveikį žmogaus sveikatai, namuose naudojamų įvairių įrenginių įkrovimo taisykles. Su specialistais bus ieškoma atsakymų į klausimą ar naujas telefonas, išmanus laikrodis, nešiojamas kompiuteris, namų robotas yra daugiau mūsų draugas, ar priešas? Fizikinės inžinerijos inovacijoms vis sparčiau plintant buityje mokysimės, kaip mums su jomis susidraugauti, bet neperžengti saugumo ribos.

Užsiėmimuose specialistai mokiniams išaiškins, kaip saugiai veikia išmanūs įrenginiai. Jie papasakos bei parodys, kaip specialiais prietaisais matuojamos mobiliojo telefono skleidžiamos bangos. Vizualiai bus demonstruojamas elektros srovės tekėjimas, pasakojama apie galimus pavojus, kurie tyko kasdieniniame gyvenime.

Mokiniai galės stebėti, kaip matuojami elektromagnetiniai laukai, skleidžiami mobiliojo ryšio. Jie praktiškai susipažins su inovatyviais prietaisais, jų galimybėmis bei naudojimu.

Detale-mxBQengoqrsoMzyd copy.png

Atsargiai, parazitai!

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~1 val.

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: 10 eur/asm.

Bendradarbiaudami su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija rengiame praktinius užsiėmimai gamtoje sutinkamų parazitų tema. Edukacijose parazitologijos laboratorijos specialistai mokiniams parodys, kaip atrodo neaktyvūs, specialiai izoliuoti, tikri, gamtoje sutinkami parazitai (erkės, blusos, utėlės, kirmėlės, galinčios gyventi žmogaus organizme).

Parazitologinių tyrimų laboratorijoje mokiniai galės pamatyti kirmėles, kurios parazituoja žmogaus žarnyne, kuriomis užsikrečiama suvalgius šių kirmėlių kiaušinėliais užteršto maisto. Bus demonstruojamos kirmėlės, kurių kiaušinėliais užsikrečiama tiesioginio kontakto su sergančiuoju metu. 

Moksleiviai pamatys, kaip atrodo įvairios plokščiosios kirmėlės (kaspinuočiai ir siurbikės). Laboratorinių mikroskopų pagalba vaikai galės pamatyti, kaip atrodo bei kokio dydžio yra žmonių parazitinių kirmėlių kiaušinėliai.

Edukacinės pamokos dalyviai sužinos, kaip užsikrečiama žmogaus žarnyno kirmėlėmis, kaip apsisaugoti nuo tokių parazitų.

Vaikai mokomi atpažinti erkes, supažindinami su pagrindiniais erkių pernešamų ligų požymiais ir kaip taisyklingai pašalinti įsisiurbusią erkę. Specialistai patars, kaip reikėtų apsirengti einant į mišką, kaip elgtis aptikus kenkėjus ant kūno.

Detale-AR09XkorDrt08b2e copy.png

vizitai atliekų rūšiavimo įmonėse

Detale-dOqxJB3wb6cEZGoa copy.png
Detale-YbNGkQ5L2nhZ7eKq copy.png
Detale-YNqEW1zlvBhyZv9e copy.png

Kur iškeliauja seni prietaisai?

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~2 val. + atvykimas

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: 12 eur/asm.

Nuvažiuokime pasidairyti ten, kur mūsų pavargę, nebeveikiantys elektronikos įrenginiai ir prietaisai virsta detalėmis, tinkamomis perdirbimui. Apsilankysime elektronikos atliekų perdirbimo įmonėje

Pamatysime, kaip elektronikos atliekas smulkiai ir sumaniai išardo specialistai, kaip jos paverčiamos kokybiškomis žaliavomis, kurios yra panaudojamos įvairiose visame pasaulyje veikiančiose gamyklose.

Jei niekada negirdėjote, kaip ūžia katalizatorių malūnas, nematėte kaip veikia kabelių perdirbimo smulkintuvas ir dar keistesni įrenginiai, būtinai reikia pabuvote šioje įmonėje.

Važiuokime drauge!

PlasTIKas - TOKs

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~2 val. + atvykimas

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: 12 eur/asm.

Maždaug prieš 50 metų plastikas į mūsų buitį įsiveržė su skambiu šūkiu „Apsaugokime medžius ir supaprastinkime gyvenimą“. O ką iš tikro plastikas atnešė į žmonių ir visos gamtos gyvenimą? Ko daugiau – žalos ar naudos?  

Gyvenimas be plastiko – sunkiai įsivaizduojamas. Apsidairę namuose priskaičiuosime ne vieną dešimtį plastikinių daiktų, o atėjus į prekybos centrą ranka ir vėl tiesiasi į naują plastikinš maišelį...

Tačiau nuo tavęs ir manęs daugeliu atveju priklauso, ar plastiko atliekos įgaus naują gyvenimą, ar terš gamtą bei naikins gyvūnus.

Pamažu į kovą su plastiko paplitimu stoja ne tik aplinkosaugininkai ir gamtininkai, bet ir paprasti žmonės.

O kaip elgsiesi tu?

Pasivaikščiokime ir pasidairykime plastiko perdirbimo įmonėje.

Čia galėsime stebėti, kokios plastiko atliekos patenka į gamyklą, kaip kruopščiai jos perrūšiuojamos ir kaip naujausios technologijos jas paverčia į kokybišką medžiagą – granules, skirtas naujiems gaminiams.

Kiek gyvena popierius?

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~2 val. + atvykimas

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: 12 eur/asm.

Apsilankykime ir pasidairykime popieriaus perdirbimo ir gamybos įmonėje.

Popierius = medžiai.

Perdirbtas popierius = nenukirstas medis.

Teisingai išrūšiuotas popierius = perdirbtas popierius.

Pagalvokime, kiek daiktų, pagamintų iš popieriaus, naudojame namuose, mokykloje, parduotuvėse, kelionėje, gimtadienyje ir daugybėje veiklų. Ir koks trumpas to popierinio daikto gyvenimas. Ar mes galime jį prikelti dar kartą naujam atgimimui? Ir dar kartą? Ir dar...

Žinoma, kad galime ir privalome taip elgtis tausodami mūsų miškus. O kaip tai vyksta realiame procese, kur patenka mūsų išrūšiuoti popieriaus likučiai, sužinosime nuvykę į svečius pas specialistus.

Mūsų laukia įdomi ir tikrai naudinga viešnagė.

Įdarbintų šiukšlių istorija

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~2 val. + atvykimas

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: 12 eur/asm.

Visi norime gyventi gražiuose namuose, tvarkingame kieme, mieste. Kai rūšiuojame namuose besikaupiančias atliekas, jaučiamės esantys atsakingi ir galime prisidėti prie gražesnės bei tvaresnės mūsų aplinkos.

Apsilankysime Kauno kogeneracinėje jėgainėje. Čia mokysimės teisingai atskirti plastiko, popieriaus, stiklo atliekas. Mokysimės dar atidžiau atrinkti ir rūšiuoti nebereikalingus daiktus, kad jie nevirtų šiukšlių kalnais. Sužinosime, kur nukeliauja tokios atliekos, kurių negalima nei išrūšiuoti, nei perdirbti pakartotiniam panaudojimui.

Moderni įmonė Kaune atlieka svarbų vaidmenį atsakingai tvarkant atliekas bei mažinant sąvartynuose kaupiamas šiukšles. Jos specialistai paaiškins, kaip tvarkomos po rūšiavimo likusios komunalinės atliekos, kaip su jomis elgiasi Europos šalys ir kokią vietą tarp jų užima Lietuva.

tvarios kelionės

Miško laboratorija

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~5 val. + atvykimas

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: tikslinama

„Miškų vaidmuo sprendžiant įvairias darnaus vystymosi problemas yra milžiniškas: nuo skurdo mažinimo iki apsirūpinimo maistu ir saugumo užtikrinimo, nuo kovos su klimato kaita iki stichinių nelaimių pavojaus sumažinimo, prie viso to prisideda miškai“, - Pasaulinės miškų dienos proga sakė Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki Moonas. 

Vienai dienai tapsime tikrais gamtininkais - tyrinėtojais: lyginsime miesto ir miško ekosistemas. Pamatysime kokie, rodos, nekalti ir nereikšmingi mūsų veiksmai, gali joms pakenkti. Patyrinėsime biologinės įvairovės skirtumus žmogaus veiklos neliestose vietose ir vietose, kur žmonės lankosi dažniau. Sužinosime, kodėl miškui reikia negyvų medžių arba kas mišką paverčia giria. Sako, kad mokslininkai jau seniai įrodė, jog gyvenimas šalia miško ar apsilankymas miške skatina kūrybiškumą, gydo nuo per didelio aktyvumo ir dėmesio sutrikimo bei lavina atidumą – patikrinsime ir tai.

Pasibaigus tyrinėjimams suprasime, kad žmogus miške, tai ne tas pats, kas miškas žmoguje. Kad miškas nėra tik neišsenkantis medienos sandėlis. Tai – gyvas organizmas, kuris jungia medžių, krūmų, uogienojų, žolių, paukščių, vabzdžių, žvėrių širdis. Kai jos ima plakti vieningu ritmu, miške sklinda džiaugsmas.

Žemės laboratorija

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~5 val. + atvykimas

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: tikslinama

Žemės ūkis laikomas vienu pagrindinių azoto ir fosforo patekimo į upes ir Baltijos jūrą šaltinių. Skaičiuojama, kad apie 40 proc. į Baltijos jūrą sutekančio fosforo ir 60 proc. azoto patenka būtent dėl žemės ūkio veiklos. Azotas ir fosforas įeina į mineralinių trąšų ir gyvulių mėšlo sudėtį. Esant šių medžiagų pertekliui vandenyje pernelyg išveši dumbliai ir kita augmenija, sutrinka organizmų pusiausvyra (šis procesas vadinamas eutrofikacija). Dėl šio reiškinio Baltijos jūroje daugėja mirusių zonų, kuriose vyrauja deguonies badas bei mažėja žuvų ištekliai. Siekiant sumažinti Baltijos jūros eutrofikaciją, būtinas aplinkai draugiškesnis ūkininkavimas.

Vyksime į ūkį. Ūkininkais per dieną gal ir netapsime, tačiau ką reiškia „draugiškas aplinkai ūkis“ ir kodėl svarbu, kad jis tokiu būtų, tikrai išsiaiškinsime.

Pamatysime, kaip žiedinės ekonomikos principai veikia ūkyje, kas padeda kovoti su maisto švaistymu ir kaip biologines atliekas paversti vertingais ištekliais.

Pabūsime agronomais: ką reiškia rūgšti dirva, ir kodėl ji rūgštėja? Matuosime dirvos PH. Išsiaiškinsime, ką apie dirvožemį sako sliekai ir pabandysime juos suskaičiuoti. Susipažinsime su hidroponika. Išbandysime šią modernią technologiją ir sužinosime, kodėl šis augalų auginimo būdas vadinamas tinkamu tinginiams.

Pabūsime ir maisto kritikais: degustuosime iš įvairių ūkyje auginamų daržovių pagamintus traškučius. Pasiaiškinsime, kas yra tvarus ir sveikas maistas. O gal norėsite su draugais pasėdėti prie laužo ir paragauti lauže keptų bulvių? Ar pamenate, kada tai darėte paskutinį kartą?

Gamta išsinešti

Detale-mp8PlZB00MCq93g7 copy.png

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~5 val. + atvykimas

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: tikslinama

Iš virtualaus pasaulio - į gamta ir atgal! Kelionė gali tave nustebinti... 

Daug laiko praleidžiame prie kompiuterių ir kitų išmaniųjų įrenginių. Gal pastebime, o gal ir ne, jog vis mažiau vaikų akys krypsta į gamtą. Nors programėlės telefone ragina gerti vandenį, daugiau judėti, skaičiuoti žingsnius, rinktis vertingus maisto produktus, tarsi taip mus kviesdamos į gamtą.

Bet mūsų pokalbiai - virtualūs, žaidimai - virtualūs, net pamokos per karantiną - virtualios. O pamėginkime virtualų žaidimą „įžeminti“. Ar sugebėsime taip įsitraukti ir gyvai su draugais sukurti žaidimą pievoje, kad būtų lygiai taip pat įdomu, kaip ir ekrane? 

O gal galima gamtą pasikviesti į  virtualų pasaulį? Mes žinome, kaip ir tau padėsime, tik turėk su savimi telefoną.

Ateities technologijų labirintai

 

Datos: derinama individualiai.

Trukmė: ~5 val. + atvykimas

Minimalus dalyvių skaičius: 20 asm.

Kaina: tikslinama

Kai matome prasmę būti draugišku aplinkai, svarbu žinoti, jog turime daug draugų, tarp kurių - ir pasaulį tausojantys verslai.

Pasisvečiuokime įmonėse, veikiančiose tvariai. Inovacijos jose skatina būti atsakingais ir tausoti  gamtos išteklius. Tokių įmonių neatsiejama veiklos dalimi tampa ir pagarba žmogaus teisėms bei rūpinimasis darbuotojais. Ar mes galime prisidėti prie tokių ateities įmonių kūrimo? 

Gal aš būsiu tokios įmonės vadovu, gal inovacijų kūrėju, gal tokios atsakingos įmonės darbuotoju? Turiu suprasti jau dabar, kad tik tokios įmonės turi ateitį. 

Detale-A85N8WqJ4Mu1LN5j copy.png
Detale-YrD28e3Q1DuW8GWv copy.png
Detale-YbNGkQb7Zbh6o0oB copy.png
Detale-ALpvN3XnZbhaarQ0 copy.png
bottom of page